Rejestracja
•
Szukaj
•
FAQ
•
Użytkownicy
•
Grupy
•
Galerie
•
Zaloguj
Forum www.maxneptun.fora.pl Strona Główna
»
HARDWARE
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Add image to post
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Start
----------------
SPRAWY FORUM
OGŁOSZENIA
LINKOWNIA
Pomoc w wyborze telefonu
Problemy techniczne
Pomoc w doborze laptopa
Problemy z laptopem
Komputery
----------------
HARDWARE
SOFTWARE
INTERNET
SYSTEMY MS
LAPTOPY
KOMUNIKATORY
LINUX DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Telefony Komórkowe
----------------
Pomoc w złożeniu
SIMLOCKI
Ocena zestawu
SOFTY
POMOC
Konsole
----------------
SONY
MICROSOFT
NINTENDO
SEGA
INNE
Inne
----------------
HUMOR
Przegląd tematu
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
mistubishi
Wysłany: Wto 20:43, 15 Kwi 2008
Temat postu: Zakaz wyrzucania płyt CD
W minionych latach przemysł muzyczny zagwarantował sobie wiele nadzwyczajnych przywilejów, takich jak uzyskiwanie danych o użytkownikach sieci bezpośrednio od providerów internetowych czy też zakaz stosowania technologii omijających ograniczenia kopiowania. Teraz koncern Universal Music Group (UMG) wysunął nowe żądanie, zgodnie z którym odsprzedaż i wyrzucanie płyt CD stanowiłoby naruszenie praw autorskich.
Prawnik koncernu Universal, Russell Frackman, ktory ma na koncie między innymi wygrany proces z Napsterem, sformułował takie życzenie podczas procesu przeciwko Troyowi Augusto - ów mieszkaniec Los Angeles odsprzedawał w serwisie eBay płyty tej wytwórni rozprowadzane promocyjnie. Jak argumentował Frackman, Augusto nie miał prawa do dalszej sprzedaży płyt, ponieważ koncern muzyczny ich nie sprzedawał i dlatego też - jego zdaniem - w tym przypadku nie obowiązuje zasada "first-sale doctrine". Stwierdza ona między innymi, że utrzymywanie przez właściciela monopolu na prawa autorskie do utworów obowiązuje jedynie do momentu pierwszej sprzedaży nośnika z nagraniem. Później używana płyta może być sprzedawana wielokrotnie bez naruszenia praw autorskich.Branża muzyczna już wielokrotnie próbowała zakazać dalszej sprzedaży nośników z nagraniami, co zawsze kończyło się niepowodzeniem ze względu na przepis wprowadzony w 1908 roku przez Sąd Najwyższy. Nowelizacja przepisu z 1976 roku wniosła jednak poprawkę, mówiącą, że do obowiązywania tego prawa nie jest konieczna sprzedaż, ale też inne formy wprowadzenia do obrotu. Przepis nie miał obowiązywać tylko w wypadku przedmiotów wypożyczonych.
Organizacja Electronic Frontier Foundation (EFF) obawia się, że sukces koncernu w tym przypadku będzie się wiązał z konsekwencjami dla użytkowników i dlatego też podjęła się obrony Augusto. Argumentacja Frackmana jest problematyczna między innymi z tego powodu, że chce on zrzucić ciężar udowodnienia pierwszego zakupu płyty na Augusto. Jeżeli sąd zaakceptowałby takie żądanie, dla użytkowników oznaczałoby to konieczność wieloletniego przechowywania paragonów za nabyte płyty. Poza tym prawnik koncernu Universal uważa, że w razie gdyby Augusto, nie mogąc sprzedać płyty, chciał ją komuś podarować, doszłoby przy tym do "niepożądanego rozpowszechniania", a w konsekwencji do naruszenia praw autorskich.
Branża muzyczna rozsyła wiele tysięcy promocyjnych płyt CD - zazwyczaj nie pytając odbiorców o zgodę. Dziennikarze radiowi i redakcje najczęściej wyrzucają takie krążki na śmietnik. Ci o bardziej rozwiniętej świadomości ekologicznej oddają je do sklepów z używanymi płytami; w czasach rosnącej potrzeby przestrzeni nikt nie zawraca sobie głowy archiwizowaniem takich próbek muzycznych ani dowodów na ich otrzymanie.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Design by
Freestyle XL
/
Music Lyrics
.
Regulamin